Cinsel ilişkiye girerken canım yanıyor (acıyor) öneriler


Birçok kadın ve hatta erkek cinsel ilişki sırasında acı çekiyor olabilir. Cinsel ilişki sırasında acı duyulmasına Disparoni adı verilmektedir.

Cinsel ilişki sırasında duyulan ağrının nedeni fizyolojik bir hastalığın habercisi olabileceği gibi psikolojik bir nedene bağlı da olabilir. İlişki sırasında ağrı duyan kadın mutlaka jinekolojik muayene olmalıdır.

Cinsel ilişki sırasında acı çekme ilk cinsel deneyiminden itibaren başlamışsa birincil daha sonra oluşmuş ise ikincil disparoni adını alır. Doktorun bu ayrıntıyı bilmesi hastanın hastalığının seyri açısından çok önemlidir.

Yüzeyel disparoni vaginanın girişinde derin disparoni ise cinsel ilişki sırasında penisin girmesi ile birlikte derinlerde hissedilen ağrıdı. Ayırıcı tanı yönünden ağrının şekli çok önemlidir. Kadınların %1-2 sinde şiddetli derecede ağrı hissi olmaktadır. Hasta ağrısını genital bölgede yırtılma şeklinde tarif eder. Vagina girişine bağlı nedenler olabilir. Kızlık zarı sert olabilir.

Menapoz döneminde dokular esnekliğini kaybettiği için ağrı olabilir. Yeterince ilişkiye hazır olmadan ilişkiye girilirse ağrı ve tahriş olabilir. Genital bir Enfeksiyon varsa ağrı olabilir. Uterusta sarkma ve sistosel varsa ağrı olabilir.

Endometriozis varsa buna bağlı yapışıklıklar meydana gelir. Bu nedenle ağrı olabilir. Kabızlık, idrar yolu Enfeksiyonları, Hemoroid cinsel ilişki sırasında ağrı hissedilmesine sebep olabilir.

Partnerle uyumsuzluk en büyük ağrı sebeplerinden bir tanesidir. Psikolojik sebepler korku ağrıya sebep olabilir. Öncelikle bir kadın doğum uzmanı ile görüşülür. Smear testi ve idrar kültürü yapılır.

Çok şiddetli ağrısı olanlarda gerekirse biyopsi alınır. Derin disparonilerde mutlaka laparoskopik inceleme yapılmalıdır. Eğer sorun organik bir nedene bağlı ise tıbbi tedavi ile giderilir.

Psikolojik bir nedene bağlı ise kişi bir Psikiatri uzmanı ve aile Terapisi için eşi ile birlikte bir psikoloğa yardım alması için yönlendirilir.


Like it? Share with your friends!

1
, 1 points

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cinsel ilişkiye girerken canım yanıyor (acıyor) öneriler

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Meme
Video
Audio
Image